a/a
YouthReach (2021–2024)
Naziv projekta (v angleščini) | Poti v družbo: Vključevanje mladih – vključujoč in transformativni okvir za vse (YouthReach: Outreach – Inclusive and Transformative Framework for All) |
Časovni okvir | 1. 11. 2021 – 31. 1. 2024 |
Program | Erasmus+, KA2 |
Partnerji | Laboratory of Studies and Research on Social Intervention – LERIS (Francija) The Institute for Training in Educational Professions – IFME, (Francija) ARETÉS soc. cooperativa (Italija) Fakulteta za socialno delo (Slovenija) Mestna zveza prijateljev mladine Ljubljana (Slovenija) Andragoški center Slovenije (Slovenija) Zavod BOB (Slovenija) Pravna fakulteta (Hrvaška) Aktivni Građani (Hrvaška) Universitad Autònoma de Barcelona, Department of Applied Pedagogy (Španija) |
Kontaktni osebi | Natalija Žalec, spec. T: 01 5842 587 E: natalija.zalec@acs.si
Mag. Andreja Dobrovoljc |
NAMEN
Glavni namen projekta je oblikovati modul usposabljanja za strokovne delavce (na področju socialnega dela, izobraževanja odraslih, za prostovoljce), ki izvajajo terensko delo z mladimi, ter metodologijo terenskega dela, ki jo bodo lahko strokovni delavci uporabljali pri svojem strokovnem delu z ranljivimi skupinami mlajših odraslih.
CILJI
Glavni cilji projekta so zmanjšati vrzel med usposabljanjem in prakso strokovnih delavcev v izobraževanju odraslih, socialnih delavcev in drugih strokovnjakov v različnih ustanovah na področju dela z mlajšimi odraslimi, strokovnih delavcev in prostovoljcev, ki izvajajo terensko delo, ter mladimi.
Preberi več
Konkretizirati želimo strategije, ki izboljšujejo dostopnost družbenih virov za mlajše odrasle (predvsem tiste na skrajnem robu družbe) skozi dejavnejše, načrtovano in bolj usklajeno sodelovanje med institucijami, nacionalnimi, regionalnimi in lokalnimi organi, socialnimi partnerji in civilno družbo. To pripomore k boljši vključenosti mlajših odraslih, saj preprečuje njihovo osamitev in umik iz družbe. Izboljša se ozaveščenost mladih o družbenih virih, ki so jim na voljo, in pravicah, ki jim pripadajo v določenem položaju.
Operativni cilji:
- popisati obstoječe študije in prakse na področju terenskega dela,
- oblikovati modul usposabljanja za terensko delo in ga vključiti v obstoječe programe usposabljanj,
- usposabljati izobraževalce, ki bodo ta modul izvajali v svojih državah,
- pripraviti in preizkusiti metodologijo podpore za izvajanje terenskega dela,
- usposabljati strokovne sodelavce, ki bodo izvajali metodologijo podpore terenskega dela,
- preizkusiti nizkopražne storitve terenskega dela,
- pripraviti kovček orodij in metodološkega referenčnega okvira za izvajanje terenskega dela.
OPIS
Prakse terenskega dela so v socialnem, izobraževalnem in svetovalnem delu prisotne tako v usposabljanju strokovnih delavcev kot pri izvajanju dela na terenu, vendar je njihova izpeljava otežena zaradi združevanja treh razsežnosti: načrtovanja politike, institucionalne organiziranosti in strokovnega dela na terenu. Zato je izziv projekta premostiti vrzel med usposabljanjem in prakso, izboljšati obstoječe vsebine usposabljanja ter se vprašati o vrzeli med prakso in socialno politiko.
Preberi več
Z razvojem modula usposabljanja za strokovne delavce v izobraževanju odraslih, ki izvajajo terensko delo, ter oblikovanjem metodologije terenskega dela bomo strokovnim delavcem, ki izvajajo terensko delo z mlajšimi odraslimi, omogočili spoznavanje novih pristopov in metod dela ter s tem večjo možnost doseganja različnih ranljivih skupin mlajših odraslih. Z razvito metodologijo terenskega dela pa bodo strokovni delavci dobili dodatne spretnosti za izvajanje terenskega dela.
Kovček orodij, ki bo v projektu nastal, bo vseboval različne pripomočke in orodja, ki bodo strokovnim delavcem v pomoč pri izvedbi terenskega dela.
AKTIVNOSTI
Glavne aktivnosti v projektu so:
- kapitalizacija – popis obstoječih študij in praks na področju terenskega dela v državah partnericah;
- priprava in implementacija programa usposabljanja za izobraževalce, svetovalce, socialne delavce, prostovoljce …, ki delajo z ranljivimi skupinami mlajših odraslih;
- oblikovanje in preskušanje metodologije izvajanja terenskega dela v vseh državah;
- izdelava kovčka orodij in metodološkega referenčnega okvira za delo na terenu.
KLJUČNI DOSEŽKI
Razvito usposabljanje za strokovne delavce v izobraževanju odraslih, ki izvajajo terensko delo, bo omogočilo dodatna znanja in spretnosti o socialnem, izobraževalnem in svetovalnem delu na terenu.
Preberi več
Oblikovana metodologija terenskega dela pa bo strokovnim delavcem, ki izvajajo terensko delo z mladimi, omogočila izvajanje novih, inovativnih pristopov in metod tega dela ter s tem večjo možnost doseganja različnih ranljivih skupin mlajših odraslih. Prav tako bo strokovnim delavcem pri njihovem delu v pomoč pedagoški priročnik z različnimi orodji in pripomočki za izvajanje terenskega dela.