a/a
30. 10. 2024
Cipra AlpMedia o dobrih in slabih praksah
Osrednji prispevek 7. letošnje številke Cipra AlpMedia poroča z 8. Alpskega tedna, ki je tudi tokrat združil predstavnike vseh generacij iz politike, raziskovalne sfere, neprofitnih organizacij in civilne družbe. Osvetlili so najbolj pereča vprašanja in ostali zvesti geslu Alpe v naših rokah.
Na naslovnici je predstavljeno novo vodstvo Cipre. Predsednik je postal Uwe Roth iz Nemčije. Upravni odbor se je pomladil, več je žensk.
Podkast se tokrat osredotoča na kamnito bogastvo. V okviru istoimenskega projekta so v sedmih pilotnih regijah med pomladjo 2023 in jesenjo 2024 organizirali izdelavo suhih kamnitih zidov in kamnitih gomil, predavanja, izlete ali pripravili brošure za različne ciljne skupine, kot so mladi kmetje ali šolarji, in kamnite elemente opremili z informacijskimi tablami.
Razpis Ground Breaker je še aktualen. Cilj je zbrati dobre prakse različnih ukrepov za izboljšavo tal. Iščejo primere iz mestnih in primestnih območij v različnih državah, različnih razsežnosti in z različnimi akterji. Želijo najti najbolj predane akterje in zaveznike zdravih tal v Alpah.

Med novicami iz Alp tokrat ne prezrite prispevka o pomenu alpskih rek in vodne energije, poziva k spremembi trenda namesto gradnje dodatnih cest in zaskrbljujočih ugotovitvah ledeniške kavarne 2024.
Avtorji Cipre ozaveščajo tudi o netrajnostnem načrtovanju olimpijskih iger, ki bodo leta 2026 v sosednji Italiji.
Vse novice iz Cipre najdete v novičniku na spletu.