Andragoški center Slovenije

Andragoški

Prekoči do vsebine

a/a

13. 2. 2025

15. številka UIL Library Alert o ključnih trenutkih za prihodnost skupnosti

Ob mednarodnem dnevu izobraževanja je Inštitut za vseživljenjsko učenje UNESCO (UIL) pripravil odmeven spletni dogodek. Govorci so se osredotočili na vlogo umetne inteligence in tehnologij na izobraževanje.

Prizadevanja za ozaveščanje nadaljujejo v tej številki novičnika. Prinaša povezave na številne zanimive vire. Izpostavimo nekaj tistih, ki so uporabni za izobraževanje odraslih.

  • OECD je v drugi polovici januarja objavila poročilo, ki išče odgovore na vprašanja, kako bosta naraščajoča neenakost in polarizacija oblikovali izobraževanje. Kako ga bo spremenila nova tehnologija? Bolj kot jasna stališča dokument posreduje možne usmeritve.
  • Tudi dokument UNESCO, vezan na Cilje trajnostnega razvoja in program Izobraževanje 2030, ocenjuje, da smo v ključnem trenutku. Izobraževanje je bistvenega pomena za soočanje z izzivi sodobnega časa, pa se vendar kaže, da je vlaganje vanj zelo zanemarjeno. Odgovornost za to avtorji pripisujejo svetovnim voditeljem.
  • Paul Stanistreet v svojem blogu piše o pravici do izobraževanja za vse. Posebno pozornost namenja zapornikom in utemeljuje, kako jim učenje v času prestajanja kazni lahko pomaga pri ponovni vključitvi v družbo. Za izhodišče je vzel mednarodno konferenco, ki je bila oktobra 2024 v Montrealu na to temo.
  • Navdušil pa vas bo prispevek z naslovom Kompas vseživljenjskega učenca: negovanje stališč s samorefleksijo, odprtostjo, radovednostjo in motivacijo. Skupina avtorjev je na vzorcu 717 odraslih anketirancev preverjala, kateri so napovedni dejavniki za odnos do vseživljenjskega učenja. Izkazalo se je, da sta to notranja motivacija za delo in odprtost do izkušenj.
Mozaik naslovnic in prispevkov v UIL Library Alert št. 15.

Povezave v tokratnem UIL Library Alert vodijo še do drugih prispevkov, vezanih na posamezno geografsko okolje, šolsko izobraževanje in učenje ipd. Kliknite in preverite, kaj vse je še novega.

Prijetno branje!

© 2025 Andragoški center Slovenije. Vse pravice pridržane.

Avtor: Creatim

Skip to content